Prześcieradło to niezbędny element ochraniający materac. Zdecydowanie częściej do sypialni wybierane są łóżka, a nie rozkładane kanapy, dlatego najlepszym wyjściem będą w takim przypadku prześcieradła z solidną gumką/a>. Te zwykłe mają tendencję do zwijania się i spadania z łóżka, co może każdego ranka powodować irytację. Poza tym nie śpi się wygodnie, gdy materiał pod nami nie jest równo rozłożony. Jak więc wybrać prześcieradło z gumką, z którego będzie się zadowolonym?

Wybór materiału prześcieradeł z gumką

Przede wszystkim trzeba zdecydować, z jakiego materiału prześcieradła będą się najlepiej sprawdzały w naszym przypadku. Do wyboru są:

– bawełniane;

– satynowe;

– wykonane z jersey’u;

– frotte;

– lniane;

– z poliestru;

– z kory.

Warto mieć różne materiały na poszczególne pory roku. W cieplejszych miesiącach dobrym rozwiązaniem będą przewiewne, bawełniane prześcieradła z gumką. Inny pomysł to satyna. Ona również dobrze przepuszcza powietrze, a także daje uczucie chłodu. W chłodniejszej porze można wybrać materiał frotte lub korę, które będą przyjemnie ciepłe w dotyku. Bardzo trwałym materiałem jest jersey i len, więc pościel z nich wykonana posłuży długi czas.

Idealne dopasowanie prześcieradła do materaca

Kolejna ważna rzecz, na którą trzeba zwrócić uwagę kupując prześcieradło z gumką, to jego rozmiar. Koniecznie musi być w takim samym wymiarze jak materac. Jeśli nie jest się pewnym długości i szerokości materaca, lepiej zmierzyć go przed kupnem prześcieradeł. Dzięki temu prześcieradło będzie dobrze leżeć, nie będzie się zwijać ani nieestetycznie zwisać. Niektóre prześcieradła są też szyte na konkretne wysokości materacy. To kolejna rzecz, dzięki której będzie ono idealnie dopasowane. Ma to spory wpływ na wygodę spania w nocy.

Ostatnia rzecz, o której trzeba pomyśleć, to oczywiście kolor prześcieradeł. Najlepiej jeśli będą one dopasowane do pościeli. Prześcieradła z gumką mogą być w kontrastowym lub tym samym kolorze. Tak dobrana całość sprawi, że sypialnia będzie eleganckim pomieszczeniem.

Jak dbać o prześcieradło?

Bardzo ważne jest, by regularnie prać prześcieradła. Łóżko to miejsce, gdzie trzeba dbać o higienę. W końcu spędza się w nim sporo czasu. Prześcieradła należy prać zgodnie z zaleceniami na metce. Można je suszyć w suszarce elektrycznej albo równo rozłożyć na zwykłej. Przed schowaniem do szafy powinny być całkowicie suche. W okresie letnim warto suszyć pościel na słońcu. Na ogół nie ma potrzeby prasowania prześcieradeł z gumką. Będzie to miało też wpływ na dłuższą żywotność materiału.